بزرگترین بازار و سازه مسقف جهان

بزرگترین بازار و سازه مسقف جهان
Super hyperStar in world

عکسها را ذخیره کنید سایز واقعی و بزرگ خواهد بود
بازار تبریز

این نام بزرگ و افتخارآمیزی هست که بازار شهر ما کسب کرده و باید با غرور گفت بزرگترین و کاملترین هایپر استار جهان هست  و صدتا all in all  و.. کنار هم بذارند باز به بازار تاریخی زیبا و مسقف تبریز که بیشتر از 104 دالان و تیمچه با همه نوع رقم محصولات و اقلام و صنف ها وجود داره نمیرسه!

tabriz bazar
از همه نقاط جهان برای دیدن این ابر هایپر بازار به شهر ما میایند شما هم یکی...!!

از بازار کفاشان بگیر تا طلافروشان و خوردنیها و بورسهای فرش و پوشاک و پلاسکو و لوازم آرایشی بهداشتی و عمده فروشیهای بسیار و پارچه و...  هرچی که دلت بخواد و بصورت سنتی اداره و خرید فروش و رفت آمد میشه


همچنین تعداد زیادی رستوران و کبابی سنتی که از همه مشهورتر کبابی قدیمی کبابی حاج علی در کلاهدوزان و کافه قلیانها میباشد...
وجود بیش از 20 مسجد تاریخی و فوق العاده باشکوه و مدارس دیدنی و خلاصه هرآنچه که دلتان بخواهد در این بازار که به واقع شهری دیدنی و با عظمت و سنتی هست...

بازار تاریخی تبریز

مسجد جمعه تبریز

البته قابل ذکر است که برای هر شهری بخصوص تبریز وجود مراکز خرید مدرن و جدید لازم و ضروری است که در نقاط مختلف شهر باعث رفاه و خرید راحتتر مردم شود...

بازار تبریز شاهکار ساخت بشر و میراث جهانی هست که باید قدر اون خیلی خیلی بدانیم و اگر در ایران کسی ندیده باشه حتما عمر ایران گردی و مسافرتش برباد بوده! تا جایی که از شرق آسیا و اروپا و آمریکا و خاورمیانه برای دیدن این سازه تاریخی و باعظمت توریست هایی همه روزه میایند...

قلیان بازار تبریز

نکته ای که خیلی حائز اهمیت هست زمان رفتن به این بازار سنتی میباشد. بهترین زمان از صبح 11 الی 2 ظهر است که مملو از جمعیت و همه مغازه هاو تیمچه ها باز میباشند که البته در روزهای وفات و تعطیل رسمی نیز بسته میباشد و یا مراسم خاص در آن برگزار میشود...
ایرادش اینکه ماشااله انگار وضع این بازاریهای تبریز خوبه و خیلی دیر میایند و زود میروند از سر کار و این یه مشکل اساسی شده برای توریستهای بازار جهانی و باید میراث فرهنگی فکری به این وضع بکند و نیز از تخریب بافت های فرسوده و تاریخی آن جلوگیری و بازسازی شود...!!
بازار فرش تبریز

در سراسر آذربایجان علاقه وافری به خرید و بازار دارند و مثلا در زنجان یکی از طویلترین بازار های ایران هست و چاقو هاشون هم حرف نداره و سوغات زیادی دارند یا اردبیل هم بازار سنتی و تاریخی زیبا و مشهوری داره  و ارومیه هم دیگه نقل و حلوا و سوغاتی ها داره نگو و به ترکیه هم که نزدیکتره و حسابی بازار گرمی هست...!!!

این بازار سنتی دقیقا در مرکز شهر تبریز که این قسمت شهر غنی از اماکن تاریخی و فرهنگی شهر است واقع شده و کل شهر با محوریت این بازار گسترش پیدا کرده است.

راسته بازار تبریز

حال به معرفی این سازه عظیم میپردازم:
 بازار تبریز با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین بازار سرپوشیدهٔ جهان است.
بازار تبریز در مردادماه سال ۱۳۸۹ خورشیدی به‌عنوان نخستین بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است. این بازار از بازارچه‌ها، تیمچه‌ها، سراها و
کاروانسراهای متعددی تشکیل یافته‌است. پیش‌تر به‌جهت قرارگرفتن شهر تبریز برسر چهارراه جادهٔ ابریشم و گذر روزانهٔ هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از آن، این شهر و بازار آن از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده‌است.

bazzar of tabriz

بسیاری از گردشگران و جهانگردان نظیر ابن بطوطه، مارکو پولو، جاکسن، اولیای چلبی، یاقوت حموی، گاسپار دروویل، الکسیس سوکتیکف، ژان شاردن، اوژن فلاندن، جان کارت‌رایت، جملی کاردی، کلاویخو، رابرت گرنت واتسن، حمدالله مستوفی و مقدسی از رونق و شکوه بازار تبریز تمجید کرده‌اند. این بازار با داشتن حدود ۵٬۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۲۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌بازار، ۱۱ باب دالان و ۹ باب مدرسهٔ دینی، به‌عنوان اصلی‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز شناخته می‌شود.

تبریز پس از سدهٔ سیزدهم، پایگاه اصلی تجارت اروپا با مناطق شمالی ایران به‌شمار می‌رفت؛ به گونه‌ای که در سال ۱۲۵۶ خورشیدی، این شهر ۲۵ تا ۳۳ درصد از کل مراودات تجاری کشور را عهده‌دار بود و از این حیث برتر از تهران محسوب می‌شد. هم‌چنین تا سال ۱۲۸۵ خورشیدی، تبریز مرکز اصلی تجارت ایران با آسیای میانه شناخته می‌شد.

اروپاییان آینه، انواع پارچه‌های ابریشمی، مخملی و نخی، پنبه، چلوار، چیت موصلی، شکر، شیشه، فلز، قند و سایر محصولات ماشینی را وارد تبریز می‌کردند. بازاریان تبریزی نیز ابریشم و مقداری ابریشم ماشینی، اسلحه، تنباکو، خشکبار، رنگ، شال، مازو و موم به بازرگانان اروپایی می‌فروختند. البته همواره این داد و ستدها به نفع اروپاییان تمام می‌شد

هوتم شیندلر در سال ۱۳۲۸ خورشیدی دربارهٔ تبریز و بازارهای آن می‌نویسد:

شهر بسیار گسترده‌است و احتمالاً از این بابت بر تهران برتری دارد. بازارهای آن بسیار زیبا و بزرگ‌تر از بازارهای تهران است. تبریز صرف‌نظر از معاملات مالی و وسیلهٔ پرداخت که از این‌جهت تهران بر آن تفوق دارد، مرکز واقعی بازرگانی ایران است. با این‌که در منتهی‌الیه شمال غربی کشور قرار گرفته‌است، تقریباً در سراسر ایران نفوذ دارد.

ژان یونیر جهانگرد فرانسوی در این رابطه می‌نویسد:

زمانی تبریز نسبت به تهران یک شهر متجدد به‌شمار می‌آمد و مردم تبریز از زمان‌های قدیم حتی پیش از دوران صفویان با اروپاییان در ارتباط بودند و با آن‌ها داد و ستد می‌کردند. در حالی که در همان موقع در پایتخت کشور اصناف تهرانی از مشاهدهٔ اروپاییان دچار حیرت شده و از فروختن کالا به آنان خودداری می‌کردند. در چنین شرایطی «دوکا»، «ونیز»، «لیور» و «روبل» واحد پول کشورهای مختلف جهان در بازار تبریز مثل پول ایران رایج بود.

ثبت جهانی بازار تبریز
بازار امیر

بازار امیر یکی از مهم‌ترین و پررونق‌ترین بازارهای تبریز است. میرزا محمدخان امیرنظام، فرزند شیخ علی‌خان وزیر شاه سلیمان و نوهٔ میرآخور شیخ صفی‌الدین اردبیلی، این بازار را بنا نهاده‌است. وی در زمان ولی‌عهدی عباس میرزای نایب‌السلطنه وارد تبریز شده و به‌جهت حمایت‌های او به سمت امیرنظامی رسیده‌است.


گربه های حیاط تیمچه امیر بشمارید!!
بازار امیر تبریز

بازار حرمخانه

از تیمچه‌ها و سراهای بازار حرمخانه می‌توان به «تیمچهٔ سعدیه»، «تیمچهٔ هاشمیه»، «سرای آلمانی‌ها» و «سرای صاحب‌دیوان»و (ساختمان سنگی کلانتری 8 سابق) اشاره کرد.

بازار شیشه‌گرخانه

بازار شیشه‌گرخانه در گذشته محل فروش انواع شیشه بوده و بیش‌تر دکان‌های آن به شیشه‌سازی مشغول بوده‌اند. این بازار پیش‌تر از دو سرا به نام‌های «حاج رسول» و «میرزا علی‌النقی» تشکیل یافته بود؛ ولی شهرداری تبریز این دو سرا را تخریب کرده و در محل آن‌ها، بازار و پارک شمس تبریزی را احداث نمود. امروزه بازار شیشه‌گرخانه محل عرضهٔ انواع لوازم آرایشی و لوازم‌التحریر است.

بازار بلورفروشان

بازار بلورفروشان (قیزبستی) پیش‌تر مکان فروش بهترین وسایل شیشه‌ای از جمله بلور در سطح تبریز بوده‌است. تیمچه‌ها و سراهای آن شامل «تیمچهٔ قندفروشان»، «تیمچهٔ مظفریه»، «دالان بادامچی‌لر»، «دالان حاج شفیع»، «دالان میرزا مهدی»، «سرای میرزا مهدی» و «سرای گرجیلر (جورجیلر)» می‌شود.

تیمچه مظفریه
تیمچه مظفریه

بازار صادقیه

بازار صادقیه از گذشته تا به امروز، محل فروش انواع قالی دست‌بافت تبریز بوده‌است. از تیمچه‌ها و سراهای معروف این بازار می‌توان «تیمچهٔ حاج رحیم»، «دالان خونی»، «سرای بزرگ شاهزاده»، «سرای دباغایی»، «سرای دودری»، «سرای قدیم سید حسین»، «سرای کوچک شاهزاده» و «سرای میانهٔ سید حسین» نام برد.

بازار عباچی

شتیمچهٔ اخلاقی»، «تیمچهٔ حسینی»، «تیمچهٔ شعرباغان» و «سرای میراسماعیل» از تیمچه‌ها و سراهای مهم بازار عباچی محسوب می‌گردند.

بازار کفاشان

بازار کفاشان یکی از عمده‌ترین مکان‌های تولید و عرضهٔ کفش در تبریز است. تیمچه‌ها و سراهای متعدد این بازار، محل دوخت و تولید انواع کفش است. از مهم‌ترین تیمچه‌ها و سراهای بازار کفاشان می‌توان به «تیمچهٔ امید»، «تیمچهٔ حاج ابوالقاسم»، «سرای امید» و «سرای حاج ابوالقاسم» اشاره کرد.

بازار یمنی‌دوز

بازار یمنی‌دوز در گذشته محل دوخت نوعی کفش محلی به نام یمنی بوده‌است. تیمچهٔ شفیع و سراهای آقا، شاهزاده و شفیع، از مشهورترین تیمچه‌ها و سراهای این بازار به‌شمار می‌روند.


ستارخان تبریز

راسته‌بازار راسته‌بازار جزء یکی از بزرگ‌ترین بازارچه‌های بازار تبریز است. تیمچه‌ها و سراهای متعددی در این بازار وجود دارد که محل عرضهٔ بسیاری از اقلام مورد نیاز مردم است و از این حیث به بازار ملی نیز شهرت دارد. «تیمچهٔ حاج تقی»، «تیمچهٔ حاج شیخ»، «تیمچهٔ حاج صفرعلی»، «تیمچهٔ حاج محمدقلی»، «تیمچه‌های دودری»، «دالان خان»، «سرای حاج محمدقلی»، «سرای درعباسی»، «سرای دودری»، «سرای شیخ کاظم»، «سرای کچه‌چی‌لی»، «سرای گرچیلر (جورچلر)»، «سرای میرزا مهدی»، «سرای میانهٔ حاج سید حسین»، «سرای میرزا جلیل» و «سرای نوی حاج سید حسین» از مهم‌ترین تیمچه‌ها و سراهای راسته‌بازار محسوب می‌شوند.
 
و......!!!!!
میدان شهدا
میدان بازار تبریز

اگر توانستید شهر بازار سنتی تموم کنید حتما سری هم به بازار عظیم جدید برای خرید و سنگ فرش تاریخی تربیت و مجتمع های شیک خرید اونجا برید که برای خرید فوق العاده هست...

سنگ فرش تربیت

تربیت تبریز

سنگ فرش تربیت

بیشتر منابع  عکسها از سایتها و وبلاگ های مختلف تبریز
/ 0 نظر / 251 بازدید