گزارش عملکرد چهارساله کمیسیون امنیت ملی

گزارش عملکرد چهارساله کمیسیون امنیت ملی

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که این کمیسیون در چهار سال گذشته ۳۹ لایحه اصلی، ۸۹ لایحه فرعی، ۳۶ طرح اصلی و شش طرح فرعی را بررسی کرده است.

 

کاظم جلالی که در غیاب بروجردی رییس کمیسیون، گزارش کار این کمیسیون در مجلس هشتم را ارائه می‌کرد، در ابتدا با تبریک تولید امام محمد باقر (ع) و حماسه سوم خرداد، از همه نمایندگان مجلس و بخصوص اعضای کمیسیون به خاطر اقدامات‌شان در چهار سال گذشته تشکر کرد.

 


جلالی ادامه داد: در چهار سال گذشته ۳۶۵ سوال به کمیسیون ارجاع شده است، همچنین کمیسیون ۱۸ بازدید داخلی انجام داده است، ریاست کمیسیون در ۱۵۴ ملاقات خارجی حضور داشته است و همچنین اعضای کمیسیون ۹۲ دیدار خارجی را در این چهار سال انجام داده‌اند.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار کرد: هشت هزار و ۸۳۷ نامه و گزارش در طول چهار سال گذشته به این کمیسیون ارجاع شده است که پنج هزار و ۲۱۰ مورد پاسخ از اقدامات کمیسیون در این زمینه بوده است، همچنین کمیسیون ۲۸۸ جلسه برگزار کرده و کمیته‌های کمیسیون ۲۱۶ جلسه‌ داشته‌اند.

 


وی در مورد طرح‌های مهم بررسی شده در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، ادامه داد: طرح الزام دولت به پیگیری مطالبات دیپلمات‌های ایرانی که از اقدامات آمریکا و انگلیس متضرر شدند، مقابله با توطئه‌های آمریکا و انگلیس،‌طرح بررسی جنایات علیه حقوق بشر در آمریکا، اصلاح مواردی از قانون خدمت وظیفه، تقویت مرزبانی‌ها، بررسی لایحه حریم حفاظتی امنیتی اماکن و تاسیسات از جمله طرح‌های مهم بررسی شده در کمیسیون بوده است.

 


جلالی اظهار کرد: کمیسیون امنیت ملی دارای سه کمیته بوده است که از آن جمله کمیسیون سیاست خارجی در جلسات متعددی با سفرا در قالب گروه‌های جغرافیایی بوده است، همچنین کمیسیون در موارد متعددی اقدام به صدور بیانیه‌هایی در مورد مسائل مختلف خارجی کرده است که رهبری از آن به عنوان مدال افتخار مجلس هشتم یاد کردند.

 


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به بخشی از سخنان رهبری در تجلیل از مجلس هشتم اظهار کرد: کمیسیون همچنین در مجامع بین‌المللی حضور فعال داشته است و در امور داخلی هم با انجام سفرهای استانی با اولویت استان‌های مرزی، پیگیری وضعیت زندانیان، شرکت در رزمایش‌ها و کمک گرفتن از مجلس برای بهبود وضعیت دفاعی کشور نقش ایفا کرده است.

/ 0 نظر / 11 بازدید