دکتر حسن نژاد در نطق میان دستور چه گفت !

دکترحسن نژاددرنطق میان دستورچه گفت! 

 

با سلام و درود بر شهدا و امام شهدا و آرزوی طول عمر توام با عزت و سلامتی برای رهبر فرزانه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای و عرض سلام و ادب و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در این ماه مبارک خدمت تک تک هموطنان عزیز به ویژه مردم فهیم، شریف، غیور و ولایتمدار شهرستانهای مرند و جلفا و شما همکاران عزیز.

عرض تبریک دارم برای آحاد ملت ایران به ویژه خدمت رییس جمهور محترم حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر روحانی آغاز به کار رسمی دولت یازدهم را و امیدوارم دولت امید و تدبیر با درایت خویش امیدها و آرزوهای ملت همیشه در صحنه ایران اسلامی را به واقعیت مبدل نماید.

 

از آنجائیکه دولت دهم از مسند اجرایی کشور خداحافظی نموده است بنابراین نقد عملکرد گذشته چاره ساز نبوده و تنها از اقدامات کرده و نکرده دولت نهم و دهم قدردانی نموده و آرزوی توفیق برای جناب آقای دکتر احمدی نژاد و یارانشان را دارم. لیکن بایدهای انجام نشده در دولت دهم را به عنوان پیشنهاد در حوزه تخصصی خودم یعنی اقتصاد برای دولت یازدهم ارائه می نمایم باشد که مفید گردد.

 

۱- جناب آقای دکتر روحانی اساس علم اقتصاد تخصیص منابع محدود به نیازهای نا محدود است. در تخصیص منابع باید بین بخش های مختلف اقتصادی اعتدال رعایت گردد، در غیر اینصورت عدم تعادل بحرانی بزرگ به نام تورم رکودی را بر اقتصاد تحمیل می کند که الان شاهد آن هستیم.

 

۲- جناب آقای رییس جمهور بخش ها و حوزه های مختلف اقتصادی یک شبکه پیچیده به هم پیوسته می باشند. اقتصاد را با مدیریت جزیره ای یا آتش نشانی نمی توان سر و سامان بخشید. هر تصمیم شما در حوزه ارز به شدت تورم، نرخ اشتغال، ترازپرداختها، نرخ سود،معوقات بانکی و بسیاری از شاخصهای دیگر را تحت تاثیر قرار خواهد داد و بالعکس. بنابراین لازم است در اخذ تصمیم برای یک حوزه اثرات مستقیم و غیر مستقیم آن بر سایر حوزه ها را مورد بررسی دقیق قرار دهید کاری که دولت دهم انجام نداد و نتیجه آن شد که می بینید.

 

۳- جناب آقای دکتر روحانی ساده ترین و مقبولترین تعریف مدیریت عبارت است از کار کردن با دیگران بوسیله دیگران. پس استدعا دارم اجازه دهید کارهای کارشناسی را کارشناسان، قانونگذاری را نمایندگان محترم مجلس، تفسیر قانون اساسی را شورای محترم نگهبان قانون اساسی و کارهای وزارتی را وزرای محترم انجام دهند. و از همه فن حریف بودن بپرهیزید، امری که افول بهره وری و اثربخشی دولت دهم را رقم زد.

 

۴- جناب آقای رییس جمهور اقتصاد کشور در شرایط بسیار بدی قرار دارد. سرمایه گذاران دست از سرمایه گذاری کشیده و به سفته بازی روی آورده اند. شرکتها ی بسیاری در آستانه تعطیلی قرار دارند. این شرایط یعنی چشم انداز بسیار تیره افزایش تورم به همراه افزیش بیکاری و تشدید شدن تورم رکودی. این شرایط تنها و تنها به یک علت بوجود آمده است و آن عدم ثبات اقتصادی و گرفتن قدرت پیش بینی و تصمصم گیری از سرمایه گذاران می باشد. اگر می خواهید اقتصاد سر و سامان گیرد، ثبات را به آن برگردانید و چاره کار تنها و تنها تثبیت نرخ ارز می باشد.

 

جناب آقای رییس جمهور شاه بیت غزل مشکلات اقتصادی نوسانات ارزی می باشد. نوسانات ارزی است که موجب تورم بالای ۵۰ درصدی، افزایش نرخ سود، ورشکستگی کارخانجات، افزایش معوقات بانکی، اشتغال به رانت و فساد به جای سرمایه گذاری و هزاران درد بی درمان دیگر گردیده است. خواهشمندم به ارز دید درآمدی نداشته و با تثبیت نسبی نرخ ارز به هرقیمتی که کارشناسان تعیین نمودند دولت تدبیر و مردم امیدوار را سرافراز نمایید.

 

۵- جناب آقای دکتر روحانی معضل بزرگ اقتصادی که در سایه نوسانات ارزی به آن کمتر پرداخته می شود معضل شبکه بانکی، نسبت تسهیلات به سپرده و بدهی دولت به بانکها می باشد که عملا کل شبکه بانکی و حتی دولت، طبق استانداردها ورشکسته می باشد.

 

اگر این معضل به زودی و به صورت ویژه علاج نگردد شاید کلیه اقدامات مثبت دیگر را بی اثر نماید. چاره کار در اصلاح نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و استفاده از فرصت بالای سهام عدالت می باشد که در صورت تمایل اینجانب طرحی را آماده داشته و می توانم تقدیم نمایم تا به یکباره از بار سنگین بدهی های دولت به شبکه بانکی و یارانه نقدی رهایی یافته و با آسودگی خاطر برای سایر حوزه ها تدبیر نمایید.

 

۶- بازار سرمایه محل نامین مالی شرکتها و تبدیل سرمایه های خرد به سرمایه های کلان می باشد. جناب آقای دکتر طیب نیا بازار سرمایه را از شاخص زدگی موجود رهایی داده و وظیفه اصلی بازار سرمایه را برای جهت دادن به نقدینگی بیشتر مورد توجه قرار دهید.

 

و اما پیشنهادات منطقه ای. مردم شریف ایران، نمایندگان محترم و اعضای محترم دولت یازدهم. من فرزند آذربایجانم. آذربایجان جانباز که خامنه ای دن آیرلماز. آذربایجانی که به تعبیر مقام معظم رهبری سر ایران است.

 

آذربایجانی که تبریز آن شهر اولین ها بوده است. آذربایجان دیار ستارخان و باقر خان، دیار شهیدان باکری و اوهانی و هزاران مردان مرد افتخار آمیز. اما عزیزان، الان آذربایجان برای ایران سر طاسی شده است که به شدت در حال شوره زدن است. آذربایجان در بیکاری و مهاجر فرستی اولین شده است.

 

آذربایجان الان در پسرفت صنعتی و اقتصادی و زیرساختی اولین شده است. آذربایجان در کنار رود ارس تشنه و عطشان در حال جان دادن است. آذربایجان شرقی با ۵ درصد جمعیت کل کشور تنها صاحب ۲٫۷ درصد بودجه کشور بوده و در جذب این اعتبار اندک نیز از آخر اولین است.

 

جناب آقای دکتر روحانی مردم عملکرد ما را با برنامه هایمان می سنجند نه با استانداردها یا عملکرد اسلاف خودمان. من به شما پیشنهاد می نمایم وعده های خود در جمع پرشور مردم تبریز در روزهای پایاینی تبلیغات را یک بار دیگر مرور نمایید.

 

اعتدال را در معرفی اعضای کابینه رعایت نکردید و برای جمعیت ۲۵ میلیونی آذربایجانی زبان تنها ۲ وزیر آذری لحاظ نمودین فدای سرتان بنای گله گذاری در ابتدای دولت را ندارم. اما امیدوارم در آینده خواسته های به حق مردم آذربایجان را که بخشی از آن به شرح زیر می باشد جامعه عمل بپوشانید.

 

۱- نجات دریاچه ارومیه نجات ایران است نه نجات آذربایجان پس برای نجات آن نباید حتی یک ثانیه را هدر داد. سالهاست که مسئولین محترم، مردم آذربایجان و نمایندگان آنان را با طرح های تخیلی انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه سرگرم نموده و مرگ دردآور دریاچه را رقم زده اند.

 

مقدار تبخیر آب دریاچه سالانه حدود ۴ الی ۴٫۵ میلیارد متر مکعب می باشد در حالی که کل حق آبه قابل برداشت ایران از رود ارس برای انتقال به دریاچه حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب می باشد.

 

بنابراین با یک حساب سر انگشتی می توان فهمید که راه نجات دریاچه ارومیه انتقال آب ارس نمی باشد. راه نجات دریاجه انتقال آب از دریای خزر می باشد. چگونه آب دریای خزر از ارتفاعات بلند و پرشیب البرز می تواند به سمنان انتقال داده شود ولی برای ارتفاعات کوتاه و ملایم آذربایجان نه؟ این طرح هزینه حداکثر ۴ میلیارد دلاری داشته و با ایجاد نیروگاههای برق در مسیر انتقال به سادگی قابل برگشت می باشد خواهشمند است نسبت به فاینانس طرح مذکور در اسرع وقت اقدام گردد.

 

۲- راه آهن برقی سریع السیر تبریز – تهران – مشهد در جلسات اخیر هیات دولت مصوب گردیده و پیمانکار و سرمایه گذار آن نیز تعیین گردیده است انتظار می رئد با تسهیل سایر فرایندهای قانونی مردم آذربایجان را به یکی از آرزئهای دیرینه خود برسانید.

 

۳- آزاد راه تهران بازرگان در تبریز متوقف گردیده و عملا این طرح عظیم را بی خاصیت نموده است تقاضامندم اقدام عاجل صورت پذیرد.

 

۴- آذربایجان برای سر ایران شدن به مدیران بزرگ نیاز دارد.آقای دکتر روحانی مرد مدیرلر گوی گینا نامردلرین بورونلارین اوغ گینان.

 

۵- و خواسته همه مردم ایران به ویژه مردم ولایتمدار و غیور آذربایجان : اجرای تمامی اصول قانون اساسی و رفع تبعیض بین نواحی مختلف و اقوام مختلف و اما دغدغه های حوزه انتخابیه ام. مردم شریف ایران، نمایندگان محترم و اعضای محترم دولت یازدهم. من افتخار خادمی مردم شریف، فهیم و ولایتمدار دو شهرستان مرند و جلفا را داشته و بر آن می بالم.

 

شهرستان مرند با جمعیتی بالغ بر ۲۵۰ هزار نفر با سابقه ای ۵ هزار ساله و مهد بزرگان علم و دین و دلیران هشت سال دفاع مقدس. شهرستانی که حدود ۵۰ درصد معادن کائولن ایران را در اختیار دارد و بالغ بر ۲۵ درصد زردآلوی کشور در آنجا تولید می شود. شهرستانی کاملا کشاورزی در ۵۰ کیلو متری رود ارس و در مسیر جاده های بین المللی ایران – ترکیه، ایران آذربایجان و ایران ارمنستان.

 

اما عزیزان شهرستان مرند با این همه پتانسیل نرخ بیکاری ۲۵ درصدی را تجربه می کند. شهرستان مرند علی رغم فصله ۳۰ الی ۶۰ کیلومتری از ارس شدیدترین بحران بی آبی را در حال تجربه کردن است. شهرستان مرند بر خلاف امکانات بالقوه فراوان زیرساختهای توسعه ای بالفعل بسیار اندکی دارد هر چند در یک سال گذشته برخی محرومیتها جبران گردیده ولی رساندن مرند به جایگاه واقعی خویش همت اعضای محترم دولت یازدهم را می طلبد که امیدوارم با تدبیر خویش امید مردم را به نشاط تبدیل نمیاند بویژه که ۷۰ درصد آرای مردم شهرستان مرند در حماسه ۲۴ خرداد به نام جناب آقای دکتر روحانی انشاء گردیده است.

 

۱- فرمانداری مرند به حول و قوه الهی در تاریخ ۶ مرداد ۱۳۹۲ به فرمانداری ویژه ارتقا یافت که جا دارد از زحمات دولت دهم به ویژه جناب آقایان دکتر رحیمی، صدوقی، نیکزاد و مجموعه وزارت کشور تشکر نموده و برای دولت یازدهم بیان نمایم که شاید فرمانداری ویژه بخشی از درد مرند را تسکین دهد اما چاره درد مرند توجه ویژه دولت و ابلاغ اعتبارات ویژه برای جبران عقب ماندگی های تاریخی می باشد که مردم مرند چشم امید به دولت تدبیر و امید دوخته اند.

 

۲- روستاهای شهرستان مرند با مشکل کم آبی شدیدی هم در حوزه زراعت و هم در حوزه شرب مواجه می باشند که بحمدالله اقدامات لازم برای رفع معضل در قالب طرح انتقال آب ارس به شرق و شمال شرق دریاچه ارومیه از محل فاینانس خارجی در تیر ماه ۱۳۹۲ صورت پذیرفتولی اجرایی شدن آن توجه ویژه رییس جمهور محترم و وزارت نیرو را می طلبد.

 

۳- جاده ترانزیتی مرند بازرگان در سال ۲۰۱۳ میلادی به صورت دوبانده می باشد که باعث شرمندگی مردم عزیز ایران در حوزه آذربایجان در مقابل مهمانان خارجی شده است. با این وضع تخصیص اعتبار و پیشرفت شاید در سال ۲۰۱۳ هجری شمسی بهره برداری شود. بنابراین تقاضا دارم از محل اعتبارات متفرقه آبروی زیرساختی ایران را در مقابل کشورهایی خارجی بویژه ترکیه بازیابی نمایید.

 

۴- ایجاد منطقه ویژه اقتصادی مرند،تکمیل تجهیزات خدماتی و پشتیبانی بیمارستان جدید مرند، ارتقای دانشکده فنی و مهندس مرند به دانشگاه مرند، احداث دانشکده پزشکی دارای مجوز مرند، احداث پایگاه انتقال خون دارای مجوز و الزامات مرند، ارتقای شهر کشکسرای به بخش کشکسرای ، ارتقای روستاهای دولت آباد، دیزج حسین بیگ، مرکید، گله بان، گلین قیه، یالقوزآغاج و تازه کند آخوند به شهر و … خواسته به حق دیگر تنها بخشی از مطالبات عقب افتاده مردم شریف شهرستان مرند می باشند که خواهشمند است در اسرع وقت تدبیر گردد.

 

و اما شهرستان جلفا با جمعیتی بالغ بر ۶۰ هزار نفر و دارای مرز ۱۲۰ کیلیومتری با جمهوری های ارمنستان، آذربایجان و نخجوان در ساحل رود ارس که با منطقه آزاد ارس خود قرار بود ناجی شمالغرب کشور باشد ولی متاسفانه در اشتغالزایی برای خیل عظیم بیکاران بومی نیز ناموفق و حیران مانده است. در خصوص مشکلات شهرستان جلفا همین بس که بالاتر از جاده مرزی محیط زیست اجازه کشت و فعالیت نمی دهد و در پایین دست جاده مرزی، مرزبانی از هر فعالیتی جلوگیری می کند. جلفا تنها در ایام نوروز ۵ میلیون مسافر را میزبانی می کند اما جاده ارتباطی جلفا به مرند به جاده نیگلای معروف است چرا که در زمان تزار روس نیکلای ساخته شده است.

 

راه آهن جلفا به تبریز اولین را آهن برقی ایران می باشد اما با سرعت ۶۰ کیلیومتری ۷۰ سال پیش خود. جاده جلفا- اصلاندوز به اعتباری بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد اما بودجه تخصیصی ۲ میلیارد تومان می باشد یعنی وعده افتاح انشالله ۵۰۰ سال دیگر، راه آهن اصلاندوز – جلفا-نخجوان –قارص سرمایه گذار نیز دارد اما اراده در نزد مسئولین وجود ندارد، فرودگاه ارس از یک سال پیش قرار است ماه بعد افتتاح شود، قانون کالای همراه مسافر به لطف دوستان گمرک و منطقه آزاد قصد اجرایی شدن ندارد، شهر ۳۵ هزار نفری هادیشهر فاقد شبکه فاضلاب است و هزاران مشکل دیگر.

 

جناب آقای دکتر روحانی این مشکلات با تدبیر حل شدنی نیست بلکه کلید جادویی نیاز دارد امیدوارم کلید جادویی حضرتعالی با قفل‌های زنگ زده حوزه انتخابیه سازگاری داشته باشد.

 

خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود باشی و ما رستگار

/ 0 نظر / 204 بازدید