تبریز شهر اولین ها

نمایشگاه

ایجاد نمایشگاه صنعتی، بازرگانی بین‌المللی در تبریز، از مدت‌ها پیش مطرح بود. از سال 1364 شمسی، جهت رهایی از صادرات تک‌محصولی و شناساندن کالاهای صادراتی غیر نفتی که سبب وارد شدن ارز بیشتر به کشور شد، فکر ایجاد نمایشگاه قوت بیشتری گرفت.

نقشه نمایشگاه تبریز

نقشه نمایشگاه تبریز

در سال 1367 شمسی، در پی تغییراتی که در قانون مقررات صادرات و واردات کشور به وجود آمد و با تشویق دکتر سبحان‌اللهی، نماینده محترم مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی برای تأسیس نمایشگاه، پیگیری کارها مجدداً مطرح گردید و سرانجام با تحریر اساس‌نامهٔ اولیه و تعیین تعداد و مبلغ اسمی سهام و به تصویب رساندن آن در هیئت امناء در تاریخ 17/5/69 با به تصویب رساندن اساس‌نامه و انجام انتخابات هیئت مدیره، شرکت نمایشگاه بین‌المللی تبریز رسماً آغاز به کار کرد.

نمای نمایشگاه تبریز
نمایشگاه تبریز

بین المللی

ورودی نمایشگاه  بین المللی تبریز

ورودی نمایشگاه

 

احداث محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تبریز که نمونهٔ بارزی از حرکت و سازندگی در ایران می‌باشد، با بودجهٔ مردمی (سهام‌داران) و حمایت بی‌دریغ و پیگیری‌های آقای دکتر عبدالعلی‌زاده، استاندار وقت آذربایجان شرقی، در عرض سه ماه، یعنی مدت زمانی کوتاه‌تر از ساخت یک واحد مسکونی به پایان رسید و در 21 مرداد ماه سال 1373، با حضور اکثر وزراء کشور، مقامات بلندپایهٔ کشوری و لشکری، نمایندگان محترم مجلس و خیل عظیم مردم آذربایجان، توسط دکتر حبیبی، معاون اول ریاست جمهوری، افتتاح گردید.

نمایشگاه گل و گیاه تبریز

نمایشگاه گل و گیاه تبریز

نمایشگاه لوازم خانگی تبریز

بازدید

مرکز نمایشگاهی تبریز بعنوان بزرگترین سایت نمایشگاهی غرب ایران دارای چندین سالن با مشخصات ذیل می باشد:

1- سالن امیر کبیر با متراژ 9144 متر مربع  2- سالن پروین اعتصامی با متراژ 6480 متر مربع 3- سالن شهریار با متراژ 3120 متر مربع 4- سالن آذربایجان با متراژ 1080 متر مربع 5- سالن تبریز با متراژ 2016 متر مربع 6- سالن ستارخان با متراژ 500 متر مربع 7- سالن سهند با متراژ 1360 متر مربع 8- سالن شمس تبریزی با 1133 متر مربع و بیش از 10000 متر فضای باز نمایشگاهی. همچنین موسسه آموزش عالی ارس نیز درون این مجموعه دایر می باشد.

 

سالن امیرکبیر

سالن پروین

سالن سهند

سالن ستارخان

سالن شهریار

ایجاد نمایشگاه صنعتی بازرگانی در تبریز از مدتها قبل مطرح بود. از سال 1364 جهت رهائی از صادرات تک محصولی و شناساندن کالاهای صادراتی غیر نفتی که منتج به وارد شدن ارز بیشتر به کشور شد ، فکر ایجاد نمایشگاه قوت بیشتری گرفت.

در سال 1367 در پی تغییراتی که در قانون مقررات صادرات و واردات بوجود آمد با تشویق جناب آقای دکتر سبحان اللهی نماینده محترم مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی برای تاسیس نمایشگاه ، پیگیری کارها مجدداً مطرح گردید و سرانجام با تحریر اساسنامه اولیه و تعیین تعداد و مبلغ اسمی سهام و به تصویب رساندن آن در هیئت امناء در تاریخ 17/5/69 با به تصویب رساندن اســـاسنــــامه و انجام انتخابات هیئت مدیره ، شرکت نمایشگاه بین المللی رسماً آغاز به کار گردید.


نمایشگاه پربازدید کتاب تبریز
tabriz fair

نمایشگاه کتاب تبریز

احداث محل دائمی نمایشگاه بین المللی تبریز که نمونه بارزی از حرکت و ســــازنــدگی عصر انقلاب می باشد. با بودجه مردمی ( سهامداران محترم ) و حمایت بیدریغ و پیگیریهای آقای دکتر عبدالعلی زاده استاندار وقت در عرض سه ماه یعنی مدت زمانی کوتاهتر از ساخت یک واحد مسکونی به پایان رسید. و در 21 مرداد ماه سال 1373 با حضور اکثر وزراء کشور ، مقامات بلند پایه کشوری و لشکری ، نمایندگان محترم مجلس و خیل عظیم مردم آذربایجان توسط جناب آقای دکتر حبیبی معاون اول محترم ریاست جمهوری افتتاح گردی.

از دیگر اهداف تاسیس نمایشگاه بین المللی تبریز با برپائی نمایشگاههای خارجی در جهت شناساندن آخرین دستاوردها و تکنولوژی صنایع در راستای اهداف جمهوری اسلامی ایران مبنی بر گسترش صادرات غیرنفتی میباشد.


نمایشگاه چرم و کفش تبریز
نمایشگاه چرم تبریز

نمایشگاه بین المللی تبریز با وسعت 400 هکتار در ورودی شهر تبریز واقع شده و هم اکنون با فضای مفید به میزان 100 هکتار بصورت 9  سالن نمایشی مسقف جمعاً به متراژ 50000 متر مربع و فضای باز نمایشی به میزان 20000 متر مربع و خیابانهای ارتباطی ، مرکز مخابرات راه دور و بین المللی ، پست الکترونیک  بوفه ، رستوران ، قهوه خانه سنتی ، سرویسهای بهداشتی عمومی و رفاهی ، فضای سبز و درختکاری و جنگلکاری با آبیاری قطره ای ، تهیه و نصب تندیس بزرگان ادب و مشاهیر آذربایجان ، احــداث میادین و استخر و آبنمــاهــا ، کانال کشی تاسیسات آب و برق و تلفن ، احداث جاده اختصاصی به طول 2 کیلومتر در 2 باند و راه کوهستان  احداث ساختمانهای اداری و دفاتر ، پارکینگ اختصاصی وسیع ، احداث مسجد و وضوخانه ، آمفی تاتر روباز و گلخانه اختصاصی آماده پذیرائی و بازدید همشهریان ، هموطنان عزیز و همچنین از سایر کشورهای جهان میباشد.

نماد جاده ابریشم تبریز
جاده ابریشم تبریز
شایان ذکر است حضور گرم و مساعدتهای جناب آقای دکتر عبدالعلی زاده وزیر محترم مسکن و شهرسازی که در آن زمان استاندار وقت استان بودند ، دلگرمی خاصی در روند احداث و تکمیل این پروژه عظیم به نمایشگاه بخشید تا توانستیم محل دائمی نمایشگاه را در حد مراکز نمایشگاهی بین المللی دنیا در آورده و به صراحت اعلام نمائیم نمایشگاه بین المللی تبریز بزرگترین مرکز نمایشگاهی ایران و اولین نمایشگاه استانی در کشورمیباشد.

fair tabriz

در حال حاضر این مرکز نمایشگاهی در محل خود ، امکان و برنامه ریزی جهت 50 نمایشگاه را در محورهای تخصصی ملی و بین المللی و بازرگانی عمومی دارد. همچنین مشارکت در نمایشگاههای خارج از کشور و برگزاری نمایشگاههای اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با سابقه بسیار مفید و کادر با تجربه از مزیتهای این مرکز بشمار میروند.  


نمایشگاه خودرو تبریز
نمایشگاه خوردو تبریز

نمایشگاه بین‌المللی تبریز، بزرگ‌ترین مرکز نمایشگاهی در سطح  ایران می‌باشد.
«تبریز را شهر نمایشگاهی خاورمیانه خواهیم کرد» می‌باشد.

شهر نمایشگاهی

نمایشگاه بین المللی تبریز

آدرس : تبریز-محل دائمی نمایشگاه بین المللی تبریز
(تلفن : 8-6373851 ( 0411

(فاکس : 61 و 60 و 6373850 ( 0411
(فاکس : 6375553 ( 0411
info@tabrizfair.ir : آدرس پست الکترونیکی


سایت نمایشگاه بین المللی تبریز :
  http://www.tabrizfair.ir

اینم PDF برنامه نمایشگاه تا سال1400
/ 0 نظر / 181 بازدید