هدفمند کردن یارانه ها برای مردم و با همراهی مردم

هدفمندی یارانه ها با مدل بومی موفق شد

 سخنگوی طرح تحول اقتصادی با اشاره به موفقیت های قانون هدفمندی یارانه ها تاکید کرد : اگر این قانون اجرا نمی شد سالانه باید میلیاردها دلار بنزین وارد می کردیم.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از واحد مرکزی خبر، محمد رضا فرزین گفت : آمارها کاملاً این مسئله را تأیید می کند و قانون هدفمند کردن یارانه ها یک برنامه منسجم با ابعاد مختلف اصلاح قیمت ها، توزیع منابع مالی حاصل از آن و سازکار مالی اجرای قانون است.

وی افزود : از دلایل اصلی موفقیت آن در مرحله اول، استفاده از یک مدل اجرایی کاملاً بومی و متناسب با ساختارهای اقتصادی و اجتماعی در کشور بود و دلایل موفقیت دولت در اجرای قانون یارانه ها را در چند مورد شامل همکاری و همراهی مردم، انجام اقدامات تکمیلی لازم در بخش های مختلف، اصلاح قیمت کالاها و خدمات مشمول قانون با در نظر گرفتن ملاحظات مختلف کارشناسی اعم از ملاحظات فنی، اقتصادی، اجتماعی می دانم ، البته نحوه توزیع منابع مالی حاصل از آن نیز کاملاً کارشناسی شده بود.

فرزین درباره مدیریت دولت هم تصریح کرد : دولت لحظه به لحظه هدفمندی را مدیریت می کرد و نمی گذاشت قیمت ها بدون دلیل بالا برود. فکر می کنم مدیریت دولت در یک سال و چند ماه اخیر فوق العاده بود و برغم نگرانی ها، ابهام ها، شایعات و بر خلاف نظر مخالفان (البته تعداد آنها اندک بودند) که معتقد بودند طرح به دلیل آثار انتظاری غیر قابل کنترل در همان ابتدا شکست خواهد خورد ، در فضایی کاملاً آرام و مطابق برنامه تنظیمی به مرحله اجرا درآمد.

وی در باره این که اجرای طرح چه دستاوردهایی داشته است ، گفت : اهداف اصلی قانون هدفمندی یارانه ها ؛ اصلاح ساختار اقتصادی کشور، تخصیص بهینه منابع، تحقق عدالت و مدیریت مصرف و افزایش کارایی بوده است که ارائه ارزیابی کامل از میزان تحقق اهداف مذکور در کوتاه مدت مقدور نیست، اما در عین حال اجرای قانون در حدود 15 ماه که از آن می گذرد دستاوردهای قابل توجهی داشته است که از جمله می توان به صرفه جویی و مدیریت مصرف انرژی و بهبود شاخص های توزیع درآمد اشاره کرد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: اجرای قانون علاوه بر توقف رشد معمول سالانه مصرف حامل های انرژی، آب و گندم، منجر به کاهش قابل ملاحظه مصرف آنها در دوره بعد از اجرای قانون شده است و به عنوان نمونه علاوه بر توقف رشد متوسط سالانه حدود 4.5 درصدی مصرف بنزین، مصرف آن از 62.8 میلیون لیتر در روز به 59.3 میلیون لیتر در روز کاهش یافته است .

مصرف نفت گاز بدون احتساب نیروگاه ها در دوره بعد از اجرای قانون نسبت به دوره مشابه سال قبل از 81 میلیون لیتر در روز به 73 میلیون لیتر در روز کاهش یافته

و این در حالی است که مصرف نفت گاز در دهه 80 با 3.9 درصد رشد سالانه مواجه بود.

دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها گفت : در خصوص سایر حامل های انرژی نیز کم و بیش عملکرد مصارف حاکی از صرفه جویی قابل توجهی در مصرف آنها بوده و در باره گندم نتایج بسیار حائز اهمیت است و کل فروش گندم حدود 26 درصد کمتر بوده است.

وی افزود : بیشترین کاهش مصرف گندم عمدتاً در استان های مرزی نظیر هرمزگان با 65 درصد کاهش و سیستان و بلوچستان با 40 درصد کاهش بوده است که موفقیت اجرای قانون در کاهش ضایعات و جلوگیری از قاچاق آن به کشورهای همسایه را نشان می دهد.

فرزین اظهار داشت : برآورد اولیه از میزان صرفه جویی در دوره 11 ماه از اجرای قانون در مقایسه با مدت مشابه دوره قبل معادل حدود 15 میلیارد دلار است که منافع اقتصاد ملی ناشی از اجرای قانون محسوب می شود.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید